Obrazové a textové materiály na tomto serveru jsou chráněny autorským právem

Autor článku: MUC Pavel Tichý

 

 

Liposukce je jeden z nejčastějších zákroků v oboru korektivní chirurgie. Vyžaduje opatrnost při poruchách lymfatického systému a problémech s mízní drenáží, což jsou hlavní příčiny vzniku tzv. celulitidy. Rozhodnutí o realizaci zákroku by mělo předcházet také posouzení stavu podkožní vazivové tkáně. Možné degenerativní změny podkoží, v důsledku tzv. celulitidy, mohou být rizikovým faktorem a příčinou neuspokojivých výsledků. 

 

Důsledky a rizika liposukce v případě tzv. celulitidy

 

  • Zvýraznění původních nerovností kůže a podkoží odsátím „krycí“ vrstvy tuku a nerovnoměrným ukládáním tuku v poškozených strukturách tukového vaziva.
     
  • Vznik prohlubní přílišným množstvím odsátého tuku a tvorbou srůstů v poškozeném vazivu.
     
  • Poškození povrchových lymfatických cév znamená lokálně zhoršenou mízní drenáž a v časovém horizontu urychlení degenerativních změn v podkožním vazivu.

 

Rizika v těchto případech výrazně převyšují možná pozitiva liposukce.

 

Problematická je v případě tzv. celulitidy i oblíbená metoda „bezbolestné liposukce“.

Jedná se o různé neinvazivní metody ( kavitace, kryolipolýza, a další ) slibující úbytek podkožního tuku. Uvolněný tuk není odsát a odveden z těla, ale přechází do mezibuněčné tělní tekutiny. Nejedná se tedy o liposukci, ale o lipolýzu. Představa, že lipolýzou uvolněný obsah tukových buněk bude „odveden z těla přirozenými cestami“ v dostatečném množství, není zcela reálná. Dochází k extrémnímu přetížení lymfatického systému ( event. i jater), tuk se většinou jen přesune v těle na jiné ze zdravotního hlediska většinou nevhodné místo ( dutina břišní, játra, cévy atp.) Nedochází tedy k žádoucímu úbytku celkové hmotnosti. Existuje navíc riziko tukové embolie. 

 

Bez trvalé změny životního stylu a stravovacích zvyklostí nemá žádný z těchto zákroků smysl. Všechny navíc poškozují povrchová lymfatika, tím zhoršují stav celulitidy.