Obrazové a textové materiály na tomto serveru jsou chráněny autorským právem

Autor článku: MUC Pavel Tichý

 
 

MLD je vhodná při snaze o zhubnutí, zejména při zahájení redukčních diet.

  • Nedostatečnost lymfatické (mízní) drenáže je kromě degenerativních změn kůže a podkoží provázen nárustem tuku (lipohypertrofií), tuk svým nárustem reaguje na nedostatečnou lymfatickou drenáž
  • Stagnace lymfy způsobuje akumulaci podkožního tuku, zejména v dolních končetinách- tukové buňky v této oblasti mají větší schopnost ukládat tuk

Úbytek objemu dolních končetin po MLD závisí na objemu tukové tkáně (na poměru tukové tkáně a obsahu tekutiny v tkáni), tam kde je větší obsah tekutiny je větší úbytek objemu, takže změna objemu DK není vždy přímo úměrná efektu MLD, není objektivní mírou účinností této metody.

 

Pozitivní ovlivnění problému spočívá v podpoře mízní drenáže (urychlení toku lymfy)

  • Nejefektivnější vliv na funkce lymfatického systému může mít pouze profesionálně provedená manuální lymfodrenáž- její efekt je přímo úměrný kvalitě terapeuta

 

Při snižování hmotnosti a snaze o zhubnutí je nutná úprava stravovacího režimu a základní analýza komplexní nutriční typologie.

Určité procento žen paradoxně nehubne proto, že jí příliš málo! Jíst měně vždy neznamená hubnout. Ženské tělo má mechanismy, které hubnutí účinně brání.
 

Jednou z hlavních látek regulujících metabolismus je hormon leptin. 

  • Pokud se hladiny leptinu zvýší, náš metabolismus se zrychlí a hubneme
  • V případě snížení jeho hladin se metabolismus zpomalí a začneme nabírat na váze

Pokud se začne hubnout nevhodným způsobem, který není optimální pro konkrétní organismus, hladiny leptinu se sníží a tělo začne co nejvíce tukové zásoby „chránit“- tzn.hubne se obtížně nebo téměř vůbec navzdory cvičení a méně kalorické stravě.

 

Naše tělo se na příliš přísnou dietu dívá jako na nemoc (stav „ohrožení“)

  • Mnoho žen pozoruje, že s každou další dietou je pro ně stále těžší a těžší zhubnout
  • Při dodržování špatně nastavené diety tělo reaguje zpomalením metabolismu- místo tuku se ztrácí svaly a my jsme bez energie
  • Po ukončení diety se ale metabolismus nezrychlí, pokud pak začneme jíst tak jako předtím, váha se nám vrátí i s „úroky“ (jojo efekt)

Drastické redukční diety, hladovění vedou k hypoproteinemii (snížení množství bílkovin) a způsobují tak větší průnik tekutiny do tkání. Výsledkem je jejich otok.